28 Şubat 2011 Pazartesi

8. Ay Kontrolü

Ececik cumartesi günü 8. ay kontrolunden de geçmiş bulunuyor.

8 ay + 1 hafta itibariyle kilosu 8.760 gr, boyu 74 cm olmuş. Geçen aya göre sadece 290 gr almış ama hala kilosu ve boyu gayet iyi. Zaten bundan sonra ayda ortalama 300-400 gr ancak alacakmış. Ki bence bu bile oldukça iyi, çünkü Ece son zamanlarda hiçbirşey yemiyordu. Kilo vermiş olsa hiç şaşırmazdım.

Ececik zatürre aşısı oldu annesi kızamık. İtiraf ediyorum, Ece benden cesur çıktı. Aşı fikri hiç hoşuma gitmese de kızım için oldum. Bebekken geçirilen kızamık çok tehlikeliymiş, Gülbin hanım anlattı ama şimdi hiiiç bahsedemeyeceğim yaşanan o sevimsiz durumlardan.

Hemen kısa bir bilgi verelim, şu anda basında sıklıkla yer alan 1975-1990 arası doğanların kızamık aşısı olması gündeminin altında yatan neden, o dönemde doğan çocuklarda kızamık aşısının tek doz yapılmış olmasıymış. Sonradan bunun yeterli olmadığının anlaşılması üzerine kızamık aşısı 2 doza çıkarılmış. Şu andaki kızamık salgını da zaten bu yaş grubundaki kadınlarda görülüyormuş. Erkeklerde görülmemesinin nedeni ise onların askerde tekrar kızamık aşısı olmalarıymış. Dolayısıyla Gülbin Hanım benim de kızamık aşısı olmamı önerdi, önermekle kalmadı yapıverdi aşıyı. Neyse korkacak birşey yokmuş, hiç acıtmadı :). Eğer salgın devam ederse 9. ayını tamamladıktan sonra Ececik de olacak kızamık aşısını.

8-10 ay bebekleri için gelişim göstergelerinin bir çoğundan başarıyla geçmekle beraber, sınıfta kaldığı konular; kendi kendine ce-ee oynamak, yani bize battaniyenin altından falan ce-ee yapması gerekiyormuş ve hayır gibi bazı kelimelerin anlamını bilmek.10. ayı bitene kadar bunları da tamamlamalıymış.

Uyku problemi ne oldu, diye sordu Gülbin Hanım, doğru dürüst bir cevap vermeden ustalıkla geçiştirdim. 3 aydır aynı konudan fenalık geldi bana. Yatır/Kaldır'ın başarısını (?) da bilahare anlatacağım.

Sonuç olarak, kızımız gayet sağlıklıymış :). Maşallah ona!

4 yorum:

 1. Kocaman bir maşallah prensese, o iyide annesi nasıl aşıdan sonra:)))

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler :)
  Annesi aşı olmadan önce fenalık geçirecekti neredeyse ama şimdi gayet iyi :)

  YanıtlaSil
 3. Şekerim maşallah çok şeker:) Ben de oldum kızamık aşısı ama Gülbin Hanım'ın eli çok hafifti. Bu arada benim oğluşuma da herkes çok şişko diyooo. Allahtan Gülbin Doktor merak etme anne sütü ile beslendiği için obez olmaz dedi. Mutlu oldum:)

  YanıtlaSil
 4. Özlemcim,

  Varsın, biraz tombik olsunlar. İyi oluyor, Ece'nin canı yemek istemediği zaman hiç zorlamıyorum, nasıl olsa stok var diye :)

  YanıtlaSil

Special design for Bir Ece Masalı by GeCe