29 Aralık 2014 Pazartesi

Haftanın Çocuğu ve Annesi!

Ece'nin okulunda "Haftanın Çocuğu" diye bir uygulama varmış bu sene.

Her hafta bir çocuk Haftanın Çocuğu oluyor ve o hafta aslında sınıfın yıldızı oluyor. Öğretmeninin en büyük yardımcısı oluyor. Sabahları, sınıfta yoklama yapıyor, aktivite kağıtlarını dağıtırken öğretmenine yardım ediyor. Sorumluluğu büyük yani. Bir nevi sınıf başkanı. Çok havalı bir durum! İple çekiyorlar Haftanın Çocuğu olacakları haftayı.

Bu Haftanın Çocuğu uygulamasının bir de aileleri ilgilendiren tarafı var ki, şöyle; haftanın çocuğunun annesi o hafta bir gün sınıfa gelip tüm çocuklara bir aktivite yaptırıyor. Bunu duyduğumdan beri beni bir stres sardı. Nasıl bir aktivite yaptıracağım ben çocuklara diye. Yaratıcı olmalı, çocuklar iyi vakit geçirmeliler, kızım mutlu olmalı vs. İlk başta liste yayınlandı. Baktım benim sıram Aralık'ta geliyor, Önce bir rahatladım. Ama sayılı gün çabuk geçiyor, aktivite haftası geldi çattı. Neyse ki, işyerinde çok yaratıcı bir ekibim var da onların da desteğiyle çok güzel bir fikir çıktı ortaya.

Projemizin adı: 

Binbir Surat

Peki ne yaptık? Önce bir zar hazırladık kağıttan. Her yüzünde farklı bir surat ifadesi olan. Gülen Surat, Şaşkın Surat, Kızgın Surat, Ağlayan Surat, Kahkaha Atan Surat, Korkan Surat. Çocuklar sırayla zarı attılar. Hangi surat ifadesi çıkarsa onu yaptılar. Ben de Polaroid makina ile onların fotoğrafını çektim, hep beraber fotoğrafları makinadan çıkardık, herkes kendi fotoğrafını salladı, Netleşmesini bekledi. Sonra da önceden hazırlamış olduğumuz Binbir Surat panosuna tüm fotoğrafları yapıştırdık. "Su Dünyası" sınıfının ismine yakışır şekilde tasarlanmış olan Binbir Surat panomuz da şahane oldu. Çocuklar surat ifadelerini yaparken çok eğlendiler, Polaroid makina ve anında çıkan fotoğraflara bayıldılar. Her biri hatıra olsun diye istedikleri arkadaşları ile fotoğraflarını çekip eve de  götürdüler. Ben de onlarla beraber çok keyifli bir zaman geçirmiş oldum.

Yayın ve yapımda emeği geçen Emre Gökşin'e yaratıcı fikir desteği için, Altay Suna'ya kreatif desteği için, Başak Ertürk'e de teknik ekipman desteği için teşekkürü bir borç bilirim!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Special design for Bir Ece Masalı by GeCe