27 Ekim 2010 Çarşamba

4. Ay kontrolü

Bugun kizimi 4. ay kontrolu ve asilari icin doktoruna goturduk.

Karma, KPA ve Rotavirusu aşısı yapıldı kendisine. İlk aşıda gayet sakindi, sesini bile çıkarmadı ama ikinci aşıda kıyameti kopardı. Zaten doktor teyzesi uyarmıştı, bu aşı acıtabilir, diye.

4 ay 8 gun itibariyle Ece'nin kilosu 6.900 gr, boyu da 65,5 cm. Aslında çok tombik bir bebek değil ama yine de ortalamanın üstündeymiş. Hatta boyu 6 aylık ortalama bir kız bebeğin boyundan bir çıt uzun. Geçen aya göre tam 1.000 gr almış kuzucuk. Herşey yolunda, dolayısıyla anne sütüne devam. Anne sütü yeterli olduğu sürece 6. ay bitmeden ek gıdayı kesinlikle önermiyor doktorumuz.

Bugün yeni birşey oğrendim. Ece'nin daha önceki aşısından önce hemşire ateş düşürücü ilaç verip öyle aşıya getirmemizi söylemişti. Aşı sonrası hem ateşi çıkmaz hem de daha rahat atlatır diye. O zaman çok mantıklı geldi ve gayet rahat atlattık gercekten. Fakat bugün kuzucuğun doktoru Acıbadem Ataşehir Hastanesi'nden Şebnem Hanım, yeni bir çalışma yapıldığını ve ateş düşürücü verilmesinin aşının etkinliğini azalttığının ispatlandığını soyledi. Dolayısıyla artık kendileri aşı öncesi ateşdüşürücü onermiyorlarmış. Ancak kuzucuğun ateşi gün içinde 38'in uzerine çıkarsa ateşdüşürücü verilecek. Şimdilik gayet iyiyiz :)

Her bulduğunu ağzına götürmesinin diş çıkarma ile ilgisi olup olmadığı konusunda da henüz çok erken olduğu bilgisini aldık. Ailede böyle erken bir diş çıkarma durumu yoksa mümkün değilmiş. Tükürük bezleri çalıştığı için herşeyi ağzına götürüyormuş.

Sonuç olarak kuzucuğumuz çok sağlıklı, herşey yolunda, dolayısıyla keyfimiz de yerinde :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Special design for Bir Ece Masalı by GeCe